W centrum danych nie wystarczy tylko pilnować pracy samych aplikacji i programów. W serwerowni pracuje wiele systemów, odpowiadających za jej poprawne funkcjonowanie. Osoby odpowiedzialne za prowadzenie serwerowni wiedzą, jak bardzo ważny jest monitoring. A konkretnej, sprawdzanie pracujących w niej urządzeń, panujących warunków fizycznych oraz poboru prądu. Jednak jakich urządzeń potrzebujesz, aby Twoja serwerownia była w pełni bezpieczna? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

" />
Chip Electronics - Rozwiązania monitoringu parametrów środowiskowych i IoT
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Monitoring serwerowni – poznaj najważniejsze informacje na temat bezpieczeństwa tego pomieszczenia

Baza wiedzy od Chip Electronics
Regularna dawka eksperckiej wiedzy na temat rozwiązań monitoringu warunków klimatycznych i internety rzeczy IoT. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Monitoring serwerowni

Dobrze skonfigurowany system monitoringu daje administratorowi wgląd w to, co dzieje się w serwerowni i umożliwia między innymi optymalizacje jej pracy czy np.: szybkie wykrywanie problemów i awarii. Niezbędne jest także dokładne monitorowanie parametrów pracy, po to, aby wyeliminować wszelkie zagrożenia informatyczne i fizyczne.

Dlaczego monitoring sieci jest taki ważny?

Dość obszernym zagadnieniem jest monitoring sieci w serwerowniach. Osoby administrujące muszą śledzić ogólną wydajność sieci i aplikacji oraz komunikację w sieci. A głównym zadaniem systemów monitorowania sieci jest wykrywanie awarii działających w serwerowni sprzętów oraz komunikacji sieciowej, w przypadku spadku szybkości transferu danych. Problemy te wynikają z przeciążenia lub awarii serwera albo z powodu zakłóceń komunikacji sieci.

Systemy monitorujące mogą nieustannie sprawdzać wiele komponentów, między innymi: aplikacje (serwery pocztowe czy WWW), urządzenia końcowe (serwery) oraz sieć (np.: przełączniki i routery). Dla ułatwienia swojej pracy administrator powinien zrobić sobie spis sprzętów i aplikacji jakie chce monitorować. To niewątpliwie pomoże mu bardzo szybko określić, jakie parametry powinny być monitorowane. System monitoringu może w szybki i łatwy sposób powiadomić administratora o ewentualnych kłopotach e-mailem lub SMS-em.

 

Monitoring serwerowni – poznaj najważniejsze informacje na temat bezpieczeństwa tego pomieszczenia

 

Jaki sprzęt bada warunki klimatyczne w serwerowni?

W serwerowni monitorowania wymaga nie tylko temperatura, ale także wilgotność, mechaniczne uszkodzenia kabli oraz przewodów. Ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie czujników takich jak np.: czujnik temperatury i wilgotności.

W przypadku temperatury czujnik montuje się przy wlotach do urządzeń w szafach stelażowych. Bardzo często czujniki umieszczane są również w górnej, dolnej i środkowej części przednich drzwi w szafach. Temperaturę powietrza w pomieszczeniu regulują klimatyzatory. Czujniki te odpowiadają za szybkie wykrycie awarii w serwerowni.

Kolejnym ważnym czynnikiem, który trzeba monitorować w serwerowni jest wilgotność powietrza. Suche powietrze  często powoduje gromadzenie się ładunków elektrycznych na sprzętach w serwerowni i prowadzi do bardzo szkodliwych przepięć. A z kolei za duża wilgotność powoduje osadzanie się pary wodnej, co prowadzi do bardzo niebezpiecznych zwarć. Czujniki wilgotności montuje się w klimatyzatorach, po to, żeby dokonywać prawdziwych pomiarów.

Warto też, aby wyposażyć serwerownie w system chłodzenia do kabli i punktowe czujniki nieszczelności. Dzięki nim szybko można zlokalizować wycieki płynu chłodzącego, chroniąc przy tym pomieszczenia przed zalaniem. Czujniki nieszczelności montuje się wokół systemu CRAC oraz przy każdym przewodzie, który może spowodować zalanie serwerowni.

Pożar to kolejne zagrożenie dla serwerowni. Aby uniknąć większych strat bezcenne są dla niej czujniki dymu, które niemal od razu informują o zagrożeniu. Montuje się je wewnątrz szaf, czyli w obszarach o podwyższonym zagrożeniu wystąpienia dymu lub ognia.

Centrala, czyli urządzenie zbierające wszelkie dane

System składający się z samych czujników byłby niekompletny. Potrzebna jest także centrala, która zbiera wszystkie odczyty. Komunikacja między centralą a czujnikami odbywa się za pośrednictwem protokołu IP. Kluczową sprawą, aby system działał bez zarzutów, jest odpowiednie ustawienie wartości progowych w serwerowni. Na podstawie zebranych danych, centralny system podejmuje różne działania:  wysyła alerty, archiwizuje dane oraz tworzy wykresy i raporty.

Jak sprawdzić zużycie energii w serwerowni?

Całkowite zużycie energii w serwerowni można sprawdzić na podstawie odczytów z liczników elektrycznych, ale zasilanie z nich powinno trafiać tylko i wyłącznie do centrum danych. Jest to bardzo ważne jeśli centrum danych znajduje się w budynku pełniącym też inne role np.: biurowca czy centrali np.: banku. Na to zużycie składa się zasilanie wszelkiego rodzaju sprzętu znajdującego się w centrum danych.

Jakich zasilaczy użyć do sprzętów w serwerowni?

Ilość energii zużywana przez infrastrukturę informatyczną może być mierzona w dwóch miejscach: na zasilaczach awaryjnych lub modułach dystrybucji zasilania (PDU). Zasilacze UPS to pierwsze logiczne miejsce do przeprowadzenia pomiarów.  Kolejnym punktem pomiarowym są moduły PDU. Nowsze modele wyposażone są w wyświetlacze lub dodatkowe zautomatyzowane obwody monitorujące, co bardzo ułatwia zbierania danych o zasilaniu pobieranym przez sprzęt IT.

Odpowiednie wyposażenie serwerowni odpowiedzialne za jej monitoring gwarantuje bezawaryjną pracę urządzeń przez wiele lat. Dlatego warto wyposażyć ją w takie urządzenia jak: czujniki temperatury, wilgotności, dymu czy zużycia energii.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Cookie Settings
Sklep internetowy Shoper.pl