Dlaczego temperatura pomieszczenia jest tak ważna?
Wysoka temperatura pomieszczenia może doprowadzić do wyłączenia, uszkodzenia, przegrzania lub nawet pożaru sprzętu - to, dlatego tak ważne jest nieustanne monitorowanie parametrów serwerowni. Zalecenie utrzymywania niskiej temperatury nie oznacza jednak, że musi ona być jak najmniejsza - takie rozwiązanie jest bardzo kosztowne i nie jest konieczne. Zastosowanie odpowiednich urządzeń do kontrolowania parametrów pozwoli utrzymywać temperaturę z zakresu, który nie stwarza zagrożenia dla urządzeń - dzięki temu dodatkowo obniżymy koszty jej utrzymania.
Ile stopni powinien więc pokazywać termometr w naszej serwerowni? Średnia temperatura wynosi od około 17°C do 26°C, a optymalnie jest to od 20°C do 21,5°C. Faktem jest jednak, że niektóre centra danych są utrzymywane w wyższej temperaturze. Przykładem może być serwerownia Google, która pracuje powyżej 26°C - jest to możliwe dzięki odpowiedniemu monitorowaniu temperatury oraz innych parametrów serwerowni, takich jak np. wilgotność. Jako że uszkodzenie klimatyzatorów może bardzo szybko doprowadzić do przegrzania urządzeń, umieszczenie czujników sprawdzających temperaturę, wilgotność czy przepływ powietrza jest konieczne, aby wcześniej ostrzegać przed wszelkimi nieprawidłowościami w systemie.
- Polecamy: Termometr Ethernet z RJ45 Papouch TME
- Polecamy: Termometry LAN
Po co monitorować temperaturę szaf?
Poleganie wyłącznie na monitorowaniu temperatury w pomieszczeniu jest częstym błędem, ponieważ w przypadku awarii serwery i urządzenia osiągną za wysoką temperaturę dużo szybciej, niż odnotujemy zmianę temperatury otoczenia. Temperatura na wlocie szaf serwerowych powinna wynosić pomiędzy 18°C a 27°C, natomiast wylot gorącego powietrza nie powinien przekroczyć 20°C powyżej temperatury wlotowej. Optymalnym rozwiązaniem jest zamontowanie 3 czujników dla każdej szafy: jeden w jej dolnej części w celu pomiaru temperatury zimnego powietrza docierającego do szafy, drugi w górnej części, aby mieć pewność, że całe zimne powietrze dotrze do górnej części, natomiast ostatni u góry stelaża dla powietrza wylotowego, który jest zwykle najgorętszym punktem. Takie rozwiązanie pomoże Ci zadbać w odpowiedni sposób o swój sprzęt oraz uniknąć niepotrzebnej awarii systemu.
- Polecamy: Monitorting temperatury Rack 19" VT335
- Polecamy: Monitoring serwerowni Vutlan
Wilgotność powietrza w serwerowni – jaka powinna być?
Kolejnym istotnym, choć często pomijanym czynnikiem, jest wilgotność powietrza w serwerowni. Kiedy jest ona za niska, dochodzi do nagromadzenia się elektryczności statycznej w pomieszczeniu, natomiast gdy jest za wysoka, w bardzo łatwy sposób może doprowadzić do kondensacji pary wodnej na sprzęcie, korozji oraz uszkodzenia urządzeń. Dlatego monitorowanie wilgotności jest równie ważne jak utrzymywanie odpowiedniej temperatury. Prawidłowy poziom to 40-60% wilgotności względnej, a optymalna wartość mieści się w przedziale 45-50%. W utrzymaniu prawidłowego poziomu najważniejszych parametrów pomogą czujniki do pomiaru temperatury i wilgotności.
Na jakim poziomie powinna być wilgotność w serwerowni?
Wilgotność w serwerowni jest bardzo ważną kwestią, jaka wpływa na jakość pracy urządzeń elektronicznych w serwerowni. Prawidłowy poziom wilgotności względnej w serwerowni powinien wynosić od 40 do 60 procent, a optymalny od 45 do 50 procent. Zbyt niska wilgotność w serwerowni może doprowadzić do gromadzenia się elektryczności statycznej, a z kolej z byt wysoka wilgotność, skraca żywotność pracujących tam sprzętów.
Jak zabezpieczyć serwerownię przez ewentualnymi wyciekami wody?
Rzadziej występującym, choć równie niebezpiecznym zagrożeniem mogą być wycieki wody. Najczęściej są one spowodowane nieszczelnymi systemami klimatyzacji, dlatego zaleca się umieszczanie czujników wody pod każdym urządzeniem znajdującym się w serwerowni, natomiast dodanie liniowych czujników - ze względu na większy obszar pokrycia - zaleca się na całym obwodzie pomieszczenia. Warto więc zabezpieczyć pomieszczenie przed każdym możliwym zagrożeniem.
- Polecamy: Analogowy czujnik wykrywania wycieku wraz kablem detekcyjnym VT591
- Polecamy: Zaawansowany monitoring serwerowni
Monitorowanie środowiska w serwerowni
Należy pamiętać, że utrzymanie prawidłowych parametrów zależy od szeregu zmiennych, które obejmują właściwą wentylację, rozkład pomieszczenia, przepływ powietrza - dlatego niezbędne jest sprawdzanie warunków środowiskowych w różnych miejscach.
Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie zintegrowanych systemów, które są w stanie monitorować wszystkie niezbędne parametry w tym samym czasie. Przy ich pomocy jesteśmy w stanie zapewnić niezawodność i bezpieczeństwo naszych urządzeń, a dzięki optymalizacji parametrów - zminimalizować koszty eksploatacji. Lepiej więc zainwestować w czujniki, które sprawdzą się na każdej płaszczyźnie i w każdej sytuacji.
- Polecamy: Prosty monitoring serwerowni
- Polecamy: Zaawansowany monitoring serwerowni
Optymalna temperatura w serwerowni
Najważniejszą kwestią jest to, aby temperatura w serwerowni była stała, stabilna i niezmienna. W ten sposób dobrze będzie dziać na urządzenia elektroniczne znajdujące się w pomieszczeniu. Należy też pamiętać o tym, że temperatura ta ma stwarzać warunki dające komfort pracy. Optymalna temperatura w dużym stopniu wpływa na pracę sprzętów elektronicznych i teleinformatycznych.
Serwerownia – temperatura
Temperatura w pomieszczeniu serwerowni jest utrzymywana na poziomie od 19 do 21 stopni Celsjusza. Jest to tak zwana optymalna temperatura, która doskonale wpływa na jakość pracy wszelkich urządzeń pracujących w serwerowni.
Zadbanie o odpowiednie warunki w serwerowni są bardzo ważne, ponieważ wpływają one na jakość, efektywność, poprawność działania sprzętu teleinformatycznego.