Chip Electronics - Rozwiązania monitoringu parametrów środowiskowych i IoT
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Myślisz o wynajmie sprzętu? Sprawdź tutaj!

Cyfrowa Gmina – co to jest i o czym trzeba pamiętać podczas cyfryzacji urzędów?

Baza wiedzy od Chip Electronics
Regularna dawka eksperckiej wiedzy na temat rozwiązań monitoringu warunków klimatycznych i internety rzeczy IoT. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Nieustający postęp technologiczny niesie za sobą zmiany w sposobie pracy, edukacji, spędzania wolnego czasu, jak i szeregu innych obszarów. W toku wdrażania kolejnych innowacji wyraźnie zmieniają się również przyzwyczajenia samych użytkowników. Trend ten nie omija także urzędów, które chcąc dopasować się do oczekiwań mieszkańców miast i wsi, również muszą zmienić dotychczasowe zasady funkcjonowania, a co za tym idzie „mocno tradycyjne” podejście do ich obsługi. Jednym z rozwiązań, które ma im to ułatwić, jest rządowy program Cyfrowa Gmina.

Poznaj cel i zasady programu, dowiedz się kto i na jaką pomoc może liczyć, a także sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas przeprowadzania cyfrowej transformacji w Twojej gminie.

Co to jest Cyfrowa Gmina? Na czym polega ten program?

Cyfrowa Gmina to innowacyjny rządowy projekt, którego celem jest wsparcie w przeprowadzeniu procesu cyfryzacji urzędów oraz instytucji samorządowych. Jego potencjalnymi odbiorcami są wszystkie polskie gminy — zarówno miejskie, wiejskie, jak i miejsko-wiejskie.

Omawiana inicjatywa dotyczy finansowego wsparcia jednostek samorządów terytorialnych, które ma pomóc w ich cyfrowym rozwoju, a co za tym idzie — znacząco podnieść jakość świadczonych usług. Obszary, których dotyka projekt, to między innymi: e-usługi, praca oraz zdalna edukacja.

Na jakie wsparcie mogą liczyć wybrane jednostki samorządu terytorialnego?

Program Cyfrowa Gmina funkcjonuje na zasadzie przyznawania grantów. Projekt przewiduje dofinansowania w kwotach od 100 000 złotych (minimalny poziom pomocy), aż do 2 000 000 złotych (maksymalny wymiar wsparcia).

Dokładne kwoty, jakie mogą zostać przyznane konkretnym gminom, nie są jednak stałe. Ich wartości wylicza się bowiem na podstawie specjalistycznego wzoru — uwzględniającego takie aspekty, jak: liczbę ludności zamieszkującej daną gminę oraz wskaźnik dochodów podstawowych (w przeliczeniu na jednego mieszkańca gminy).

Na co można przeznaczyć środki uzyskane w ramach projektu Cyfrowa Gmina?

Tego rodzaju forma wsparcia finansowego dotyczy trzech głównych obszarów związanych z cyfryzacją.

Pierwszy obejmuje zakres związany z zakupem sprzętów, oprogramowania, jak i licencji umożliwiających ich sprawne wykorzystywanie. Drugi obszar dotyczy edukacji pracowników jednostek samorządów terytorialnych, która umożliwi im sprawne korzystanie z zakupionego sprzętu, oprogramowania oraz licencji. Trzeci aspekt to z kolei wszelkie kwestie związane z cyberbezpieczeństwem urzędów i gminnych jednostek.

O czym warto pamiętać podczas cyfryzacji urzędów?

Sam proces cyfryzacji, to jednak niejedyne wyzwanie, z jakim mierzą się gminy w całym kraju. Obok wspomnianych już - budowy odpowiedniej infrastruktury, edukacji z zakresu jej obsługi, jak również zabezpieczenia przed wyciekami danych oraz atakami z zewnątrz - liczy się również skuteczna ochrona samego sprzętu.

Warto bowiem pamiętać, że profesjonalne narzędzia, które mają służyć dobru zarówno urzędników, jak i mieszkańców gmin, potrzebują równie profesjonalnych zabezpieczeń związanych z samym sprzętem. W tej materii należy wymienić, chociażby rozwiązania służące do monitoringu ich pracy, a także urządzenia pozwalające na zapobieganie przegrzaniom, przepięciom lub innym poważnym awariom.

Dlaczego skuteczny monitoring oraz ochrona gminnej infrastruktury IT są tak ważne?

Rozwiązania, z których korzystają (lub będą korzystać) nowoczesne jednostki samorządów terytorialnych, muszą mierzyć się z wieloma zagrożeniami. Podwyższona wilgotność powietrza, oddziaływanie wysokich lub niskich temperatur, a nawet zużywanie się i odmawianie posłuszeństwa przez poszczególne komponenty oraz podzespoły.

Każdy z tych czynników może doprowadzić do częściowego uszkodzenia sprzętów, a w skrajnych przypadkach — całkowitego zniszczenia infrastruktury IT o wartości setek tysięcy, a nawet milionów złotych. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wydatki na przywrócenie dawnej sprawności mogą być bardzo kosztowne. W licznych sytuacjach przeprowadzenie napraw jest w ogóle nie możliwe, co wymaga zakupu nowych sprzętów, a tym samym — konieczność ponownego przeprowadzenia całej inwestycji.

Właśnie dlatego, oprócz dedykowanych sprzętów, programów i szkoleń dla gmin, liczy się również skuteczna ochrona ich zasobów. Taka, która występuje zarówno w formie rozwiązań do monitoringu pracy, czujników, kontrolerów, jak i szeregu innych kluczowych zabezpieczeń.

Chcesz wyposażyć swoją gminę w skuteczne zabezpieczenia przed awariami i zniszczeniem?

Skontaktuj się z nami, aby porozmawiać o potrzebach Twojej gminy i otrzymać darmową oraz niezobowiązującą ofertę. Eksperci Chip Electronics pomogą Ci zadbać o pełną ochronę infrastruktury IT Twojej instytucji. Znajdą najbardziej dopasowane rozwiązania zabezpieczające, a następnie odpowiedzą za ich sprawną dostawę.

Język
Waluta
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl