Pomiar temperatury ciała za pomocą kamer termowizyjnych. Co warto o nim wiedzieć?
Pomiar temperatury ciała za pomocą kamer termowizyjnych. Co warto o nim wiedzieć?

Pomiar temperatury ciała za pomocą kamer termowizyjnych. Co warto o nim wiedzieć?

W dobie panującej pandemii, stosowanie kamer termowizyjnych znacznie zyskało na znaczeniu. Wykorzystywana w nich termowizja, jako jedna z niewielu technologii, pozwala na przeprowadzanie szybkich, precyzyjnych, a co najważniejsze - masowych kontroli temperatury ludzkiego ciała.

Z tego artykułu dowiesz się, jak działają tego typu urządzenia, co zaliczamy do ich kluczowych zalet, a także, co zrobić, aby wykonywane za ich pomocą pomiary były prawidłowe.

Opis działania kamer termowizyjnych

W dużym skrócie, sprzęt ten można porównać do elektronicznych termometrów. Z tą różnicą, że kamery termowizyjne są w stanie dokonywać pomiarów temperatury na odległość (sięgającą nawet kilkunastu metrów), a dodatkowo - mierzyć jednocześnie nawet kilka osób.

W zależności od sposobu użycia, kamery te możemy podzielić na dwa rodzaje:

 • Kamery stacjonarne, czyli jak sama nazwa wskazuje – instalowane w jednym miejscu i odpowiadające za zbieranie danych na konkretnym obszarze.
 • Kamery mobilne (przenośne), czyli jak łatwo się domyślić - sprzęt obsługiwany ręcznie i w każdej chwili mogących zmieniać swoją lokalizację.

W obu przypadkach zasada działania jest taka sama:

 1. Kamera sprawdza temperaturę osób znajdujących się w obszarze jej działania.
 2. Na ekranie wskazuje temperaturę.
  1. Jeśli jest ona w normie - działa dalej.
  2. Jeśli jest podwyższona - przekazuje komunikat w celu poinformowania odpowiednich osób.
 3. W zależności od dalszych procedur – osoby z podwyższoną temperaturą są kierowane na dodatkową kontrolę.

Zalety stosowania kamer termowizyjnych

Kluczowym i zarazem najważniejszym czynnikiem podkreślającym pozytywne aspekty używania tego typu sprzętu jest po prostu bezpieczeństwo. Kamery termowizyjne są w stanie wykonywać nawet kilkaset pomiarów na godzinę. Zastępują tym samym pracę nawet kilkunastu ludzi, robią znacznie dokładniejsze pomiary, a także szybko i sprawnie wykrywają osoby mogące stanowić potencjalne zagrożenie.

Kamery termowizyjne – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Idealnym środowiskiem do rozwoju chorób i wirusów (w tym COVID-19) są duże skupiska ludzi. Należy pamiętać, że tylko 1 osoba, w krótkim czasie, jest w stanie zarazić 3 kolejne. Te 3 – następne 9 i tak dalej, i tak dalej. Dlatego głównym środowiskiem pracy tego typu urządzeń powinny być miejsca charakteryzujące się wzmożonym ruchem, w tym:

 • Lotniska, dworce, przystanki – czyli lokalizacje, w których dochodzi do krzyżowania się dróg wielu, często bardzo przypadkowych osób.
 • Biurowce, zakłady produkcyjne, magazyny – czyli miejsca, po których regularnie przemieszczają się i pracują duże grupy ludzi.

O czym warto pamiętać podczas używania kamer do termowizji?

Na sam początek należy zdać sobie sprawę, że kamery termowizyjnie wcale nie są nieomylne, a ich działanie może zależeć od kilku istotnych czynników.

Jednym z nich są warunki panujące w danym budynku czy przestrzeni. Mają one bowiem realny wpływ na wyniki pomiarów temperatury. To oznacza, że temperatura w monitorowanej przestrzeni powinna być stabilna (najlepiej, jeśli mieści w normie od 10 do 30 stopni Celsjusza).

Wyniki prezentowane przez kamery nie zawsze są w 100-procentach dokładne także z powodu ich złego użytkowania. Bez względu czy korzysta się z urządzeń stacjonarnych czy też przenośnych - podczas pomiaru kamera musi pozostawać nieruchoma. Ponadto, obszar między kamerą a badanym obiektem (człowiekiem) musi być “czysty”. Pomiędzy nimi nie może znajdować się żaden szyba, ściana, czy też inny przedmiot, który mógłby “przekłamać” wyniki pomiaru.

Kamera termowizyjna do Twojej firmy

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja kamera termowizyjna działa tak, jak należy - skontaktuj się z nami. Profesjonalni doradcy zbadają Twoje potrzeby i dopiero na ich podstawie pomogą Ci w doborze najbardziej odpowiedniego sprzętu.

KONTAKT Z NAMI:

 +48 698 153 332  

info@chipelectronics.com 

więcej więcej
Waluty
Wersje językowe
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl