Warunki klimatyczne w serwerowni – poznaj najważniejsze informacje na temat temperatury i wilgotności w tym pomieszczeniu
Warunki klimatyczne w serwerowni – poznaj najważniejsze informacje na temat temperatury i wilgotności w tym pomieszczeniu

Warunki klimatyczne w serwerowni

Zgodnie z definicją – serwerownia to oddzielne pomieszczenie, które jest środowiskiem pracy sprzętu komputerowego i komputerów, pełniących funkcję serwerów oraz aktywnych i pasywnych elementów sieci komputerowych. Cały sprzęt montowany jest zazwyczaj w szafach rackowych, inaczej - stelażowych, w środku serwerowni. Aby urządzenia te mogły pracować na najwyższych obrotach przez wiele godzin, potrzebna jest stała temperatura i wilgotność. Odpowiednie warunki wpływają w dużym stopniu na efektywność pracy urządzeń oraz na ich żywotność.

W tym artykule dowiesz się jakie powinny panować warunki klimatyczne w tym pomieszczeniu, aby uniknąć problemów związanych z awarią sprzętu lub ich całkowitym zniszczeniem.

W centrum danych panuje dość specyficzny mikroklimat. Najlepszym rozwiązaniem jest klimatyzacja tego pomieszczenia. A najważniejszą kwestią jest utrzymanie stałej temperatury tego pomieszczenia technicznego.  Najlepiej, żeby w pokojach z ważnymi sprzętami komputerowymi i teleinformatycznymi temperatura wynosiła około 20-25°C, a wilgotność powietrza minimum 45%. Są to bowiem najlepsze warunki klimatyczne jakie można zapewnić sprzętowi.

Warunki klimatyczne w serwerowni – poznaj najważniejsze informacje na temat temperatury i wilgotności w tym pomieszczeniu

Jak utrzymać odpowiednie warunki pogodowe w serwerowni?

Utrzymanie wskaźników stałej temperatury i wilgotności w serwerowni jest możliwe dzięki klimatyzacji precyzyjnej, czyli takiej która kontroluje wilgotność i temperaturę w pomieszczeniu technicznym. Jedyną wadą tego rozwiązania jest koszt tego specjalistycznego sprzętu. Warto jednak wyposażyć swoją serwerownię w tego typu sprzęt, choćby po to, żeby ułatwić sobie pracę i mieć przejrzysty monitoring wszystkich sprzętów wewnątrz serwerowni. Takie rozwiązanie zapewnia znacznie szybszą reakcję w chwili pojawienia się problemu. Ponadto, mając kontrolę nad całym sprzętem można uniknąć poważnym usterkom i zapobiec stratom w majątku firmy.

Czujniki i czujki – dodatkowe urządzenia monitorujące klimat w serwerowni

Profesjonalne serwerownie wyposażone są w czujniki i czujki. Ich zadaniem jest nieustanny monitoring serwerowni. Mogą to być czujniki temperatury, wilgotności oraz mieszane - temperatury i wilgotności. Montowane są one w celu utrzymania ciągłości pracy urządzeń.

W przypadku serwerów internetowych stosuje się również kilka złączy od różnych dostawców Internetu, po to, aby zapewnić lepszą widoczność serwerów podczas awarii i nie tylko. Jest to bardzo wygodne i efektywne rozwiązanie, które sprawdza się zarówno w małych serwerowniach, jak i tych dużych wielopiętrowych.

Serwerownie tradycyjne wyłożone są specjalnymi dywanami oraz matami, które chronią pomieszczenie techniczne przed gromadzeniem się ładunków elektrostatycznych. Można również wykorzystać specjalne podłogi technologiczne, które ułatwiają podprowadzenie okablowania do szaf rack. Co więcej, duże serwerownie posiadają także specjalistyczne systemy przeciwpożarowe (centralki, czujniki, sygnalizatory i inne). Takie wyposażenie ma za zadanie ochronić urządzenia znajdujące się w serwerowniach przed globalnymi awariami oraz przez całkowitym zniszczeniem sprzętu.

Czy chłodzenie serwerowni zwiększa koszty jej utrzymania?

Ważnym elementem odpowiadającym za prawidłowe funkcjonowanie serwerowni jest chłodzenie. W większości pomieszczeń, w których pracuje sprzęt komputerowy klimatyzacja utrzymuje temperaturę w granicach od 18 do 21°C. Zbyt wysoka temperatura zwiększa ryzyko awarii, co wiąże się z utratą cennych danych. Wzrastające zużycie energii powoduje, że utrzymanie serwerowni jest dość kosztowne. A utrzymanie optymalnej temperatury jest jednym z czynników wpływających na cenę obiektu. A także na efektywność funkcjonowania maszyn iurządzeń.

Jednym ze sposobów obniżającym koszty eksploatacji serwerowni jest podwyższanie temperatury w miejscach zimnych pomiędzy szafami IT. Dlaczego? Bo serwery mogą pracować w temperaturze nawet 27°C.

Korzystne warunki klimatyczne wykorzystuje się również do schłodzenia serwerowni za pomocą systemów oszczędnego chłodzenia – free cooling. Dzięki tej metodzie można odprowadzić ciepło wykorzystując jedynie temperaturę panująca na zewnątrz. Takie rozwiązanie jest bardzo ekonomiczne, bowiem potrafi obniżyć koszty do minimum.

Żeby utrzymać odpowiednią temperaturę w serwerowni, konieczny jest właściwy przepływ powietrza. Rosnąca wydajność obliczeniowa sprzętu generuje większe ilości gorącego powietrza, które trzeba w odpowiedni sposób odprowadzać. Jeden z problemów stanowi powstawanie tak zwanych gorących punktów, czyli miejsc, w których kumuluje się duża ilość ciepła.

Odpowiednia temperatura w serwerowni wpływa na poprawność funkcjonowania wszystkich urządzeń informacyjnych i teleinformacyjnych w pomieszczeniach technicznych i serwerowniach.

Bezpłatny kurier powyżej 500 zł

Gwarancja zadowolenia - nielimitowany zwrot 30 dni

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl