Telewizja przemysłowa: monitoring IP
Telewizja przemysłowa: monitoring IP

Technologia na której oparty jest monitoring IP jest jedną z najnowszych, jednak nie przeszkadza jest to w sukcesywnym zdobywaniu coraz większych udziałów w rynku telewizji przemysłowej. Ten sposób monitoringu oparty jest na tradycyjnych elementach sieci internetowych: sygnał z kamer przesyłany jest przy użyciu skrętki lub bezprzewodowo, kilka urządzeń łączy jeden switch, który podłączony jest do rejestratora IP. 

 

Główną zaletą tego rozwiązania jest jego powszechność. Obecnie w każdym przedsiębiorstwie występuje większa lub mniejsza infrastruktura sieciowa, którą można wykorzystać do monitoringu. W przypadku zastosowania takiego rozwiązania musimy jednak pamiętać o bardzo ważnej rzeczy - przepustowości. Jeżeli nasza sieć będzie obciążona przez codzienne czynności, takie jak np. przeglądanie stron www czy pobieranie plików, może to negatywnie wpłynąć na jakość przesyłanego obrazu lub powodować jego zamrażanie. W takim przypadku zaleca się zastosowanie odrębnej sieci, dedykowanej dla monitoringu IP, tak aby obciążenie nie wpływało na nasz monitoring. 

 

Wysoka jakość obrazu

Monitoring oparty o rozwiązania internetowe posiada największą z obecnie znanych rozwiązań rozdzielczość. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala nam na uzyskanie jakości nawet do 12Mpix.

 

Zasilanie przez PoE

Budując sieć monitoringu możemy również skorzystać z kabla Ethernetowego, który posłuży nam zarówno do zasilania kamer, jak i przesyłania obrazu (jest to PoE, czyli Power over Ethernet). Dzięki temu możemy obniżyć koszt takiej instalacji - do jej podłączenia wystarczy nam jeden przewód. Zdarza się, że kamery które posiadamy nie obsługują zasilania przy użyciu kabla Ethernetowego, jednak nie jest to problem, ponieważ dzięki zastosowaniu specjalnego adaptera możemy rozdzielić zasilanie o przesyłu danych, bezpośrednio przy naszym urządzeniu końcowym.

 

Łatwość użytkowania

Kolejną zaletą monitoringu IP jest łatwość jego obsługi. Ponieważ używana do niego sieć podłączona jest do Internetu, możemy na bieżąco kontrolować obraz z kamer z dowolnego miejsca na świecie. Zarówno konfiguracja, jak i podgląd obrazu dostępne są z poziomu przeglądarki www. 

Mocną stroną tego rozwiązania jest również customizacja. Dzięki temu, że większość nowoczesnych kamer posiada wbudowane systemy operacyjne, możemy dowolnie dostosować je do naszych potrzeb.

 

Monitoring IP a HD-CVI. Porównanie.

Jak wypada monitoring IP na tle innych rozwiązań? Główną różnicą pomiędzy monitoringiem IP a starszymi rozwiązaniami, jak np. HD-CVI, jest sposób przesyłania danych. W przypadku HD-CVI do tego celu wykorzystywany jest kabel koncentryczny. Nie każdy uzna to za zaletę, jednak jeśli posiadamy w naszym przedsiębiorstwie okablowanie, na którym już w latach ‘90 pracował monitoring, możemy je wykorzystać i przesyłać obraz w rozdzielczości nawet 6Mpix. Co ważne, przy użyciu kabla koncentrycznego w naszym monitoringu nie występują zakłócenia ani opóźnienia, co może być często decydujące przy wyborze tego rozwiązania. HD-CVI oparty jest, w przeciwieństwie do monitoringu IP, na topologii gwiazdy. Oznacza to, że wszystkie urządzenia zewnętrzne podłączone są do jednego, głównego urządzenia, które odczytuje i zapisuje obraz. Może to być uznane za wadę tego rozwiązania, ponieważ często doprowadza to do sytuacji, w której rejestrator jest węzłem krytycznym. Jego uszkodzenie może spowodować całkowitą utratę rejestrowania, aż do momentu naprawy lub wymiany urządzenia.

 

Podsumowanie

Technologia monitoringu IP ciągle zyskuje na popularności. Jej uniwersalność, duże możliwości personalizacji oraz doskonała jakość obrazu powodują, że znajduje zastosowanie zarówno w dużych jak i małych przedsiębiorstwach. Nie oznacza to oczywiście, że nie warto brać pod uwagę innych technologii. Te, które oparte są na kablach koncentrycznych, nadal znajdują zastosowanie - szczególnie w miejscach z już istniejącą infrastrukturą. Dzięki rozwojowi zarówno kamer, jak i rejestratorów czy sposobów kompresji danych, również inne standardy okazują się przydatne w niektórych przedsiębiorstwach.

 

 

 

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl